Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler

REZENE;

Anne sütü için gerekli olan ÖSTROJEN ve PROLAKTİN üretimini bakımından zengindir.

DEREOTU;

Anne sütünü destekleyen hormonal değişikliklere yardımcı olur.

SİYAH SUSAM;

Kalsiyum bakımından zengin olan siyah susamın anne sütünü artırmaya yardımcı olur.

KİMYON;

Süt üretimini teşvik ettiği için doğumdan sonra anneyi güçlendirmek için önemli olan demir bakımından da zengindir.

ARPA;

Arpa ile yapılan pilav veya çorba laktasyonu artırmak için kullanılabilir. Arpanın anne sütünü artırdığı yönünde herhangi bir bilimsel araştırma sonucu bulunmamasına karşın emzirme dönemindeki anneler tarafından yüzyıllardır geleneksel olarak kullanılır.

FESLEĞEN;

Sindirim sistemini düzenleyen ve buna ek olarak bir K vitamini kaynağı olan yemeklerle birlikte veya çay şeklinde tüketilebilir.

YEŞİL SEBZELER;

Mükemmel birer vitamin kaynağı olan fasulye, ıspanak, pancar yaprağı ve kuşkonmaz gibi yeşil sebzeler laktasyonu artırır. Ayrıca vücudu geliştirir.

KIRMIZI VE TURUNCU SEBZELER;

Beta karoten bakımından zengin olan tatlı patates, pancar, havuç ve diğer kırmızı sebzeler anne sütünü arttırmaya yardımcı olur.

SARIMSAK;

Emziren annelerin kokusu nedeniyle bebeğin sevmeyeceği düşündüğü ancak aksine bebeğin süt emme süresini arttıran sarımsak aynı zamanda annenin de iştahını açarak süt için gerekli vitamin ve mineralleri almasında yardımcı olur.

YAĞLAR;

Zeytinyağı, susam yağı ve keten tohumu gibi sağlıklı yağların emzirmeye yardımcı olduğu söylenebilir. Bu yağlar ayrıca anneye de yararlıdır ve annenin enerjisini artırır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir