Boy uzatmak için yapılaması gerekenler

Uygun beslenme şekli yani; sebze, meyve ve protein alımlarını dengeli bir şekilde gerçekleştirmek boy uzamasında büyük öneme sahiptir.
Sağlıklı bir gebelik sonunda; kız bebekler 48 cm, erkek bebekler 50 cm boyunda doğmaktadırlar. Normal kemik büyümesi için; proteinin alınması, A, C, D vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve iyotlu gıdaların yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Çinko ve bakır gibi elementler de boy uzaması için oldukça gerekli mineraller arasında yer almaktadır. Ancak bu mineraller ne kadar fazla alınırsa o kadar boy uzaması olur gibi düşünülmemelidir. Bu vitaminler boyun normal şekilde uzamasına yardımcı olurken, eksikliğinde boy kısalığı gözükmektedir.
Protein ve gerekli minerallerin vücuda alımında çocukluk ve ergenlik dönemi çok önemlidir. Bu dönemde özellikle alınan mineraller ve proteinler boy uzamasında önemli bir yere sahiptir. Aynı zamanda sebze ve meyvelerin çiğ tüketilmesi de önemli bir yere sahiptir. Bu dönemdeki sağlıklı beslenme boy uzamasında birincil faktördür.
Beslenme yetersizlikleri, boyun kısa olmasının en önemli nedenlerinden birisidir. Yani tüketilen gıdalar daha anne karnındaki bebek de boy uzamasına belirlemeye başlamaktadır. Çocuğun ilerde normal boylu olabilmesi için, annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi önemli yer teşkil etmektedir. Hatta sigara ve alkol gibi etmenlerden uzak durmalıdır. Anneler gebelik döneminde diyet yapmamalıdır, ancak aşırı alınan kilolar zorlu bir gebelik dönemine de neden olmaktadır, bu nedenle dengeli ve sağlıklı beslenme bebeğin gelişiminde önemli rol oynarken anne sağlığı içinde önemlidir.
Beslenmenin uzama ve büyüme üzerindeki etkisi bir gerçek, uykuda beslenme kadar önemli bir yere sahiptir. Dengeli ve düzenli uyku kemiklerin gelişiminde büyük paylardan biri oluşturmaktadır.
Boy Uzamasına Etkili Etmenler
içeriğinde; kalsiyum, fosfor ve D vitamini bakımından zengin besinler: yoğurt, süt, peynir, tere yağ, ceviz, fındık, balık gibi besinlerdir.
Süt ürünlerinin yanı sıra; balık ve baklagiller de önemlidir,
Basketbol ve voleybol gibi sıçramalı sporlarda yapılmalıdır,
Bu etmenlerin yanı sıra güneş ışınları da yaydığı ultra viyola ışınlar sayesinde kemik gelişiminde önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir