Boyalı Saçlar İçin Saç Bakımı

Saçlarımız bizim için çok önemlidir. Bazen gördüğümüz farklı bir renk, kendi rengimizden daha çok hoşumuza gider veya çıkan beyaz saç telleri canımızı sıkabilir. Saç boyaları sayesinde artık istediğiniz saç rengine sahip olmak ve bizi rahatsız eden beyazları kapatmak çok kolay. Fakat saçlar kimyasal maddeye maruz kaldığı için yıpranır ve bakıma ihtiyaç duyabilir. Piyasada bitkisel boyalar da mevcuttur fakat yine de saçlarınızı boyadıktan sonra bakımına dikkat etmeniz gerekiyor. Boyandıktan sonra yıpranan saçların daha sağlıklı uzayabilmesi ve daha canlı olması için bazı noktalara dikkat etmekte fayda var.
Saçınızı Boyamadan Önce Bakım Yapabilirsiniz
Saç boyama işleminden önce saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Aslında bu bakım sayesinde boyanın saçınızda kalma süresini uzatırsınız ve saçlarınızın yıpranma oranını da azaltmış olursunuz. Saçınızı boyamadan önce aldığınız ürüne de dikkat edin. Bu konuda bir kuaföre de danışabilirsiniz. Bitkisel özellikleri ağır basan ürünler kullanarak doğallıktan yana olun.
Saçınızı Boyadıktan Sonra Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar
Normal saçlara göre boyalı saçları daha az yıkamakta fayda vardır. Çünkü kurumaya yatkın saçlar çok fazla yıkandığı zaman kuruluk şikâyeti de artar. Kimyasal maddeye maruz kalan saçınızın kendi yağıyla beslenmesinde de fayda vardır. Saçlar boyandıktan sonra çok daha fazla hassas olacaktır. Bu yüzden güneş ışınlarından korumanız gerekir. Çok fazla güneş altında kalmamaya özen gösterin ve yanınızda mutlaka şapka bulundurun. Özellikle yaz aylarında deniz ve güneş ikilisi saçların çok fazla yıpranmasına ve bakımsız görünmesine yol açar. Bundan dolayı yaz aylarında saçlar kış ayına nazaran daha fazla bakıma tabi tutulmalıdır.
Saçların dökülme oranı boyama işleminden sonra artacaktır. Saçlardaki koparak dökülmeleri engellemek için saçlarınızı taramadan önce kullanacağınız tarağı su yardımıyla ıslatabilirsiniz. Saçlarınızı yıkarken mutlaka parmak uçlarınızla masaj yaparak yıkamaya özen gösterin. Böylelikle saç diplerinizin zarar görmemesini sağlamış olursunuz. Saç renginin yanında birçok saç şekli de hoşunuza gidecektir ve bunu kendi saçınıza uygulamak için piyasada mevcut ürünleri kullanacaksınız. Bu ürünlerde şeklin kalıcı olması için ısı ayarı yapılır. Saçınızı boyadıktan sonra bu ısı ayarına dikkat etmeniz gerekiyor. Saç şekillendirici aletleri kullanırken ısıyı olabildiğince düşük tutun ve saçınızın göreceği zararı minimuma indirin.
Saç sağlığı için beslenmenize de dikkat etmeniz çok önemlidir. Protein kullanımınıza özen gösterin ve doğal besinler tüketin. Sağlıklı bir beslenme, saçlarınızın sağlıklı bir şekilde uzamasına da yardımcı olacaktır. Mağazalarda satılan ucuz ürünlerden uzak durun. Fiyatlar cazip gelse de ürünlerin kalitesizliği boyalı saçlarınızın ihtiyaç duyduğu hassasiyetten mahrum kalmasına neden olacaktır. Ayrıca doğal ve bitkisel ürünleri kullanmaya da özen gösterin. Özellikle zeytinyağı saç bakımı için oldukça önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir