Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın yolları

Bazı hastalıklar ise sebebi dışardan vücudumuza giren irili ufaklı canlılara bağlı olup bu hastalıklar genelde bulaşıcıdırlar. Bulaşıcı hastalıklara yol açan bu canlılar aşağıda sıralanmıştır.
1. Bakteriler
2. Virüsler
3. Mantarlar
4. Solucanlar(kurtlar)

Yukarıda bahsettiğimiz canlılar değişik yollardan vücudumuza girip hayatlarını vücudumuzda sürdürüp sağlığımızı bozmaktadırlar ve genelde bir insan ve ya hayvan den başkasına geçme özelliğine sahiptirler.
Bu canlıların vücudumuza girme yolları
• Solunum yollarından (örneğin Grip)
• Ağızdan yutma süratiyle (örneğin solucan yumurtasının iyi yıkanmamış meyvelerle yutulması)
• Cilt (Mantar enfeksiyonu)
• Cinsel temas (Bel soğukluğu, AIDS)
• Kan yolu ile (Sarılık ve AIDS)

Bulaşıcı hastalıklarda korumanın yolları
Yeterli ve dengeli beslenme
Çoğu hastalığın sebebi kişinin beslenme yetersizliği ve dolayası ile dirençleri düşük olduğundan kaynaklanmaktadır. Yeterli dengeli beslenen kişiler bulaşıcı hastalılara karşı daha dirençli olurlar.
Aşılama
Bazı hastalıklardan koruma yoludur kişi hastalığın etkenine karşı gelmeden önce vücuduna verilen az miktarda zayıflanmış ve öldürülmüş bir bakteri veya virüs, hastada doğal direnç geliştirmekte ve ilerde hastalığın etkenine karşı karşıya geldiğinde, vücudu o hastalığa karşı hazırlıklı olduğundan, o hastalığa yakalanmamaktadır.

Uzaklaştırma
Önemli bulaşıcı hastalıklarda, hasta olan kişinin, iyileşene dek ve ya bulaşma ihtimali geçene dek, başkaları hastalığı bulaştırmadan karantina altında almasıdır. Veya hastalık taşıma olasılığı olan hayvanların emniyetli bir ortama taşınmaları (kuduz köpeklerin toplanması gibi).

Kişisel hijyen önlemleri
Bu kategoride bireylerin görevleri büyüktür. Bir insanın sağlıklı yaşaması için gerekli sağlık önlemler arasında
A) Sağlıklı beslenme
B) El yıkama alışkanlığı
C) Hastalarla temastan kaçınma (grip olan kişi ile öpüşmeme, cinsel hastalığı riski taşıyan kişiler ile cinsel ilişkiden kaçınma (tek eşlilik))
D) Yiyecek sebze ve meyvelerin iyi yıkanması vb.
E) Sağlıklı ortamlarda yaşanma
F) Düzenli sağlık kontrolü
Çevresel hijyen önlemleri

Burada devlet ve sağlık organların insanlar için sağlıklı ortamı hazırlama çabalarıdır.
Sağlıklı su temini. Katı ve sıvı atıkların etkin bir şekilde uzaklaştırma ve zararsız hale getirilmesi. Hastalığı taşıyan ve bulaştıran (vector) hayvanların ortadan kaldırılması ve ya yok edilmesi. (örnek: sıtma hastalığına, sıtma etkenini taşıyan anofel sivrisineğin, düzenli ilaçlama ve bataklıkların kurutması ile tamamen yok edilmesi vb.)
Hasta kişilerin tespiti ve tedavisi
Çevrede bulunan hastaların erken teşhis ve tedavisi hastalığın sağlam insanlara bulaşmasını minimuma indirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir