Büyük bahçe dekorasyonu için ipuçları

Büyük Bahçe Dekorasyonu İçin İpuçları!
Bahçe dekorasyonu deyince öncelikle düşünülmesi gereken konu bahçeyi nasıl kullanacağımız olmalıdır. Evimizin bahçesi ister küçük ister büyük olsun ev yaşantımızın bir parçası olacağı için dekorasyonu oldukça önemlidir. İlk adım, kişiliğimize uygun ve bahçemizde yapmak istediklerimiz doğrultusunda bir liste hazırlamak olmalıdır. Bundan sonrası yeteneğimize ve hayal gücümüze kalacaktır.
Şimdi listemizde neler olmalı bir bakalım! Küçük bir bahçemiz varsa buraya koyacağımız şeyler sınırlıdır. Ama bahçemiz büyükse hayalimizdeki birçok şeyi gerçekleştirebiliriz. Bu noktada BÜYÜK BAHÇE DEKORASYONU dikkat ve emek ister.
İlk işimiz bahçemizde olmasını istediğimiz bitkiler ve çiçeklere karar vermeliyiz. Eğer gözümüz her zaman çiçek görsün istiyor ise ilkbaharda açan ardından yaz mevsiminde, sonbaharda sırasıyla açmaya devam eden çiçekleri tercih etmeliyiz ki yıl boyunca bahçemiz mis gibi koksun. Burada önemli bir konu daha var. Zeminin nasıl olması gerektiği. Tercihe göre değişse de bahçe zemini çimle kaplı olmalıdır ki evde çocuklar varsa bu daha çok önem arz eder. Fakat az sonra da anlatacağımız gibi oluşturacağımız farklı alanlar arasındaki geçişi pürüzsüz taşlarla döşenmiş patika yollarla sağlamalıyız. Bir de bahçenizin etrafını çitlerle çevirmek mümkündür. Çünkü dışardan gelecek tehlikelere karşı çitler koruma vazifesi görecektir. Çitleriniz farklı seçeneklerde olabilir. Ahşap, demir, beton gibi. Ama sevimli bir renge boyanırlarsa güzel bir görüntü sağlanabilir.
Özellikle büyük bir bahçede olması gereken ilk şey su sesinin dinlendirici etkisinden yararlanabilmek için bir havuz olmalıdır. Sonrasında bir dinlenme köşesi hazırlamalıyız. Bu köşe tabii ki bahçemizin fazla güneş görmeyen serin bir kısmında hazırlanmalıdır. Özellikle evde çocuklarımız varsa onların güneşten kötü etkilenmemeleri için dinlenme köşemizin gölge olması önemlidir.
Eğer “kendi sebzemi kendim yetiştirmek istiyorum” diyor ve organik beslenmeye dikkat ediyorsanız bahçenizde minyatür bir tarla yapabilirsiniz. Buna ek olarak yine organik beslenme adına birkaç tavuktan oluşan kümesinizi evinizin içine kötü kokular ulaşmayacak şekilde bahçenizin uzak bir köşesine yerleştirebilirsiniz.
Sıra bahçenizde kullanacağınız çeşitli aksesuarlara geldi. Bu iş için küpler, ahşap arabalar, heykeller kullanabiliriz. Önemli bir mesele de bahçemizin farklı noktalarına birkaç çeşme eklemeyi de unutmayalım. Son olarak aydınlatmaya dikkat etmeliyiz. Gece karanlıkta oturmak istemezsiniz. Evet, işler bitti. Şimdi bir fincan kahveyle bahçemizi seyre dalalım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir