Çağımızın En Büyük Düşmanı Cilt Kanseri!

Çağımızın En Büyük Düşmanı Cilt Kanseri!
Çağımızın en büyük hastalığı olan kanserin birçok çeşidi vardır. Bu çeşitlerden birisi de cilt kanseridir.
Cilt dokularından kaynaklanan, tıp dünyasında cilde rengini veren “melanosit simile” adı ile bilinen hücrelerden ortaya çıkan bir kanser hastalığıdır. Birden fazla türü bulunan cilt kanseri, özellikle yaşı ilerlemiş insanlarda görülür. En çok görülen kanser türü olarak bilinir; ancak ölüm riski en az olan bir hastalıktır. Ölümlerin çoğu ise çok yaşlı ve tedavi görmeyen insanlarda görülmüştür.
Yassı, bazal ve melanositler olmak üzere toplam 3 tür hücre bulunan cilt kanserinde, fazla güneşte kalındığı zaman cilt rengi koyulaşmaktadır.
Cilt Kanseri Nasıl Ortaya Çıkar?
Cilt kanserinin en büyük düşmanı güneştir. Yaşı ilerleyen, sürekli güneş ışınlarına maruz kalan, kimyasal maddeler ile uğraşan ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde görülme ihtimali daha çok olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra kadınlara oranla erkeklerde yassı hücre kanser riski daha fazla görülmektedir.
Cilt Kanserinin Belirtileri ve Korunma Yolları;
Fazla güneş ışınlarına maruz kalma sonucu ciltte oluşan küçük, pürüzlü, pembe veya kırmızı renginde ortaya lezyonlar oluşur. Bu lezyonlar zamanla cilt kanserine dönüşmektedir. Erken tanı tedavisi ile kanser hastalığına dönüşmeden bu lezyonlar çıkartılabilir. Bunun için düzenli olarak doktora gidilmesi gerekmektedir.
Cilt kanserinden korunmak için güneşin dik açıdan geldiği öğle saatlerinde dışarı çıkılmamalıdır. Güneşten korunmak için mutlaka tişört giyilmeli, güneş gözlüğü takılmalı ve güneşten koruyucu kremler sürülmelidir. Yapılan araştırmalara göre yapay bronzluktan da son derece uzak durulmalıdır. Çünkü yapay bronzlaşmanın cilt kanserinin oluşumunda etken olduğu ortaya çıkmıştır.
Bu anlamda güzellik için kendi sağlığınızı tehlike altına atmayın. Üstelik yaşadığımız dünyada zaten birçok şey, doğallığını yitirmiş durumdadır. Doğallığını yitiren şeyler arasına güzelliğinizi de kurban etmeyiniz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir