Çavdar ekmeği zayıflatır mı?

Çavdar ekmeğinden önce sizlere Çavdar’ı açıklamak gerekirse, Türkiye’de dağlık bölgelerimizde yetişen buğdayın koyu renginde olan taneciklerdir. Çavdar tanecikleri günümüzde öğütülerek un yapılır ve bu da ekmek yapımında kullanılır. Çavdar ekmeği de günümüzde 3’te 2’si çavdar unu katılarak geri kalan 3’te 1 kısmı ise buğday unu birleştirilerek yapılır. Çünkü tamamı çavdar unundan yapılması doğrultusunda, vücuda ağır geleceğinden zararları olabilir.
İnsanların kabızlık problemlerine iyi gelen, şeker hastalığı olan veya kan şekeri olanların kan şekerini hızlı yükseltmediği ve sorunlarını giderdiği için tercih edilir. Beyaz ekmeğe göre insan vücuduna faydalıdır. Son zamanlarda da bayanların birçoğu diyetlerinde çavdar ekmeğiyle zayıflanacağını zannetse de çavdar ekmeği, maalesef tek başına zayıflamanız konusunda yardımcı olmaz. Normal ekmeğe göre çavdar ekmeğini kalori oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle diyetlerde veya zayıflama teknikleri konusunda genellikle beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği tercih edilmesi durumdadır.
Çavdar ekmeğinin içinde ki kepekler aynı zamanda doğal, zengin bir lif oranına sahiptir. Lif oranı, sizlere doygunluk hissi kazandırır ve bu sayede normalden daha az yemek yemeniz konusunda da yararlı olur. Bu nedenle diyete başlayan bir kimsenin diyet menüsü içerisinde çavdar ekmeğini tercih etmesinin sebebi, yediği diyet içerisinde az yemesini sağlamak için çavdar ekmeğini kullanmasıdır. İçerdiği lif oranı aynı zamanda bağırsak dostudur. Bağırsakları daha iyi çalıştırmak için de çavdar ekmeğini tüketebilirsiniz. Diyetlerinizde sizlere çavdar ekmeğini her zaman tercih ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir