Çeşitli Örgü Yöntemleri, Örgü Nasıl Yapılır, İpuçları,Teknikleri – 361 Kelime

Çeşitli Örgü Yöntemleri, Örgü Nasıl Yapılır, İpuçları,Teknikleri
Bayanlar arasında örgü örmek yıllarca olsa da baktığımızda örgüde de çeşitli tekniklerin ve ustalıkların olduğunu görebiliriz. Her kadının kendi yaratıcılığına göre oluşturduğu modeller sayesinde birçok örgü modeli oluşmuş ve bu modellere göre de pek çok örgü tekniği ortaya çıkmıştır. Tekniklere göre yakalanan görsellik, giysiye farklı bir izlenim kazandırarak modeller arasında da farkların oluşmasına imkân vermiştir. Kadınların bu kadar çeşit oluşturduğu örgü içerisinde yer alan tekniklere değinmek gerekirse, örgü tekniklerine bakabilirim.
Başta 1+1 lastik örgü dediğimiz örgüyü inceleyelim. Düz ve basit bir teknik olan bu yöntem, 1 ilmek düz 1 ilmek ters şeklinde devam ederek uygulanmaktadır. İlk sıra böyle tamamlanmasından ardından 2. Sırada arkasından ilmeklerin gelmesine göre örülmeye devam edilir. 3. Sıra ise ilk sıradaki örneğe göre yapılarak lastik örgü elde edilmiş olur. 2+2, 3+3 gibi örgü oluştururken ise düz ve ters ilmek sayıları 2,3 vb. seçilerek aynı şekilde örgüye ulaşılır.
Tığ kullanarak kordon püskül yapımında da görüldüğü gibi tığ kullanılır. 1 sık iğne yapılmasının ardından tığın üzerindeki ilmek isteğe göre bir uzunluğa getirilerek aynı yönde istenilen sayıda tığ ile birlikte ilmek döndürülür ve bükümlü iplik ortasından katlanarak kordon püskülün oluşması sağlanır. Bu püskülün dibine de sık iğne yapılır ve yeniden ilmek uzatılarak püskülün oluşmasına devam edilir.
Sıkça kullanılan örgü tekniklerinden biri de örümcek modelidir. 2 sıra halinde yapılan bu modelin ilk sırasında alt sıraya önce 1 sık iğne uygulanır. Tığ üzerindeki ilmek 1 cm’ye yakın ölçülerde uzatılır ve ilmeğin ucunda tekrar 1 sık iğne yapılır. İlmek uzatılarak 1 cm ara vererek devam eden sık iğnelerle 1. Sıra tamamlanmış olur. 2. Sırada ise örümceklerin ortasında oluşan sık iğnenin 2 tarafından 1’er sık iğne daha uygulanarak (yine ilmek 1 cm uzatılacak) 2 taraftan işlemler tekrarlana tekrarlana sıra tamamlanır.Çeşitli Örgü Yöntemleri,İpuçları,Teknikleri Örgü Nasıl Yapılır,
Son olarak file örgü tekniğinde ise zincir sayısı örneğe göre farklı sayılarda elde edilebilmektedir. 3 sıradan oluşan file örgü modelinde ilk sırada 5 zincir çekilir ve 1 cm ara vererek alt sırayla sık iğneyle bağlantı oluşturulur. 2. Sıraya geçildiğinde 5 zincirin ortasına yeniden sık iğne uygulanarak bağlantılar kurulur. 5 zincir çekilir ve ortasına sık iğneyle bağlantı yapılır. Bu şekilde bu sırada tamamlanmış olur. 3. Sıra ise 2. Sıradan sonrasında örnek tekrar edilerek oluşturulur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir