Cilt sorunları nasıl giderilir

Ciltte bir takım sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlar çevre etkilerinden ortaya çıkabileceği gibi, hormon dengesizliklerinden kaynaklanabilir. Cilt sorunlarının çözümünün en sağlıklı yolu uzmanına başvurarak sorunun ilk aşamada neden kaynaklandığını araştırmaktır. Aşağıda bu sorunlar ve kısa çözüm önerileri yer almaktadır.

SİYAH NOKTALAR Önceleri bu sorunun besinlerden ve kirli ciltten kaynaklandığı düşünülürdü. Bugün bu sorununa cilt yağlanması, stres gibi bir takım psikolojik etkenlerin neden olduğu söylenir. Siyah noktaların oluşmasına yol açan gözeneklerde biriken ve havayla temas ettiğinde okside olan yağlardır. Nadiren de olsa siyah noktalar mikroplanarak akneye dönüşebilir. Bazı kişilerin yaptığı gibi siyah noktaları tırnakla sıkıp çıkarmayı denemek yanlış ve riskli bir iştir. Üst tabakanın zedelenmesine neden olabilir. Siyah noktalar baş edilmeyecek derecede artarsa uzmanına gidilmelidir. Periyodik yapılan temizlik bu siyah noktaların oluşumunu ortadan kaldıracaktır.

AKNE (yani sivilce)Testosteron hormonunun yetişkinlik döneminde dengesizleşmesinden ortaya çıkan bir sorundur. İhmal edildiği takdirde akne cilt üzerinde kalıcı yara izleri bırakır. Zamanında uzmanına başvurulmalıdır.

PİGMENT LEKELERİ Cildin güneşle temasından kaynaklanarak yüzde ve göz kenarında kahverengi lekeler oluşabilir. Genelde insanlar bu kahverengi lekelere dikkat etmez ve doğal olduğunu düşünürler. Deri soyulduğunda bu lekeler ortadan kalkar. Kahverengi lekelerin sertleşip kırmızılıklar oluşturması cilt kanserinin belirtileri olabilir. Bu gibi durumlarda ihmal etmeden doktora başvurulmalıdır.

BEYAZ NOKTALAR Bazen yağlar cildin hemen altında birikir, dışarıya çıkamadıkları için küçük beyaz noktalar oluştururlar. Bir uzman tarafından beyaz noktalar delinerek yağların dışarıya akması sağlanabilir. Bu işlem evde steril olmayan koşullarda denenmemelidir. Cilde önemli zarar verilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir