Cilt yaşlanmasında bunlara dikkat

İnsanoğlunun en çok korktuğu erken yaşlanma, kendisini ilk olarak kuşkusuz ciltte gösterir. Zamana yenik düşen beden, yaşlanmaya cilt ile başlar. Ciltteki sarkmalar ve buruşukluklar, kuşkusuz birçoğumuzu rahatsız eder. Bazı kişilerde ise bu etki beklenenden daha erken bir süreçte kendini gösterir. Peki, neden her insanda farklı şekillerde ve oranda ciltte yaşlanma meydana gelir. Hiç merak ettiniz mi? Uzmanlara göre bunun en büyük nedeni çevresel faktörler.
Çevre oranı oldukça yüksek
Pek çok dermatolog, cilt yaşlanmasının sadece genetik imzadan ileri gelmediğini savunuyor.
Cildin yaşlanmasında bir takım çevresel ve kişisel sebepler de etkendir. Kıyas edilecek olursa, genetik faktörlerin ciltteki yaşlanmaya etkisi yüzde yirmi beş iken, çevresel faktörlerin etkisi yüzde yetmiş beşlerde seyretmektedir. Cildimiz görünümümüze direkt etki sağlar ve bizim güzelliğimizi tayin eder. Yıllar geçtikçe de bir takım değişikler yaşayan cilt, zamanla yaşlanma geçirir. Bu yaşlanma cildin hem fizyolojisinde gerçekleşirken, hem de fiziki özelliğinde de yaşanır. Cildin yaşlanması alınacak olan tedbirlerle asgari seviyeye çekilse de, ne yazık ki tamamen önlenemiyor.
AÇIK HAVA HIZLANDIRIYOR
Dermatoloji Uzmanı Dr. Banu Serbest Kural cildin yaşlanma nedenlerini ise şu şekilde sıralıyor: “ genetik özellikler ilk akla gelen cilt yaşlanma sebeplerinden biridir. Kişinin açık renkli bir cilde sahip olması onu esmer bir cilde sahip olan kişi karşısında cilt yaşlanmasında daha savunmasız kılar. Bunun nedeni ise, bu tür bir cilde sahip olan insanlar, hava koşullarından güneş ışınlarından ve çevresel faktörlerden çok daha çabuk etkilenmeleridir. Bun haricinde açık havada çalışan insanlarda da erken cilt yaşlanması yaşanır. Bu da yine aynı sebepten kaynaklıdır. Açık havada kişilerin çevresel faktörlere daha fazla maruz kalması, cilt yaşlanmasını meydana getirmektedir.
Bunun yanı sıra kişilerin beslenme biçimleri de ciltlerine etki eden faktörlerdir. Sigara içen, fazla yağlı beslenen, alkol tüketen kişilerde cilt yaşlanması meydana gelir. İşte tüm bunlar cilt yaşlanmasına neden olan faktörlerdir.”
Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe ise, en büyük organ olan deri de diğer organlarla birlikte 20 yaşından itibaren yaşlanmaya başladığının altını önemli çizdi. Pençe, deri yaşlanmasını etkileyen faktörleri ise şu şekilde sıraladı: “Genetik yapı yani ailenin deri yapısı, Hormonlar: Özellikle hipofiz, tiroit, overler ve böbreküstü bezinin hormonları,
güneş ışınları (ultraviyole),beslenme, stres ve çevre kirliliği.”
BU BELİRTİLERE SAHİP MİSİNİZ?
Cilt zamanla elastiki yapısını daha sonra da kolejin yapısını kaybetmesiyle yaşlanma belirtileri görülür. Bu belirtiler; kırışıklıkların artması, yüzün sertleşmesi, rengin koyulması gözaltı torbalarının ve morluklarının artmasıyla görülür. Bütün bu değişikliklere engel olabilmek için ilk ve en önemli yapılacak şeyin güneşten korunmak olduğuna dikkat çeken, Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Dr. Buket Pençe, “ Çünkü ultraviyole ışınları, deride serbest radikal üretimini artırarak ve antioksidan savunma kapasitesini azaltarak foto yaşlanmaya neden olurlar. İkinci aşamada deri yaşlanmasına engel olmak ve tedavi etmek amacıyla beslenmeye dikkat edilmeli, yaşa göre vitaminler, alfa hidroksit asitler, bitkisel ürünler, biyolojik faktörler, serbest radikal yakalayıcılar, antioksidanlar, bazı hormonlar dıştan veya ağızdan kullanılmalı alkol ve sigara içilmemelidir” ifadelerini kullandı.
YAŞLANMAYI ENGELLEMEK: İMKÂNSIZ
Birçok insan yaşlanmayı geciktirmek için sayısız cerrahi operasyona veya kozmetik ürünlere başvurur. Oysa doktorlar, özellikle de genç yaşlardan itibaren bu tür yollara başvurulmasını doğru bulmuyor. Uzmanlar, “ eğer yaşlanmayı geciktirmek istiyorsanız bunu doğal şekilde de halledebilirsiniz.
Düzenli ve sağlıklı beslenme, güneş ışınlarına fazla maruz kalmama, stressiz bir yaşam ve bol su tüketimi, en başta cilt sonrasında ise beden sağlığı açısından sizleri oldukça zinde tutacaktır” diyerek, bu konuda yapılması gerekileni özetliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir