Çocuğunuz Üstün Yetenekli Olabilir

Çocuğunuz Üstün Yetenekli Olabilir

Yaşıtlarına göre erken yürümeye başlayan, erken konuşmaya başlayan, okumayı ve yazmayı daha erken öğrenen çocukların üstün yetenekli olacağı düşünülüyor. Yaşıtlarına göre erken problem çözme yeteneğine sahip, olaylar karşısında akıl yürütmesi, üstün zekâlı çocukların yaşıtlarına göre önde olabileceği ve üstün zekâlı olabileceği düşünülmektedir.

Üstün yetenek becerisini çocuklar doğuştan getirmektedir. Çocuklarda üstün yetenek farklı alanlarda olabilir. Bazı çocuklar erken konuşmaya başlar, bazılarının da problem çözme yeteneği çok yüksek olabilir. Yaşıtlarına göre önde olan çocuklar aileleri tarafından ilgili kurumlara götürülmelidir. Bu çocuklar bu kurumlarda sanat, fen, edebiyat, spor, zihinsel performans gibi eğitimlerin aldırılması gerekiyor.

Burada aileye büyük görevler düşmektedir. Çocuklarının zihinsel, duygusal gelişimini iyi takip etmeleri gerekmektedir. Çocuğun doğumundan itibaren anne ve babaların çocuklarının gelişimini takip etmeleri gerekiyor. Normal zekâlı çocuklar 9-12 ay arası yürümeye, 1-1,5 yaş arası konuşmaya, 2 yaşından itibaren de düzgün cümleler kurmaya başlamaktadırlar.

Eğer çocuğunuz 3 ile 5 yaşları arasında okumaya ve yazmaya başladıysa, kelime dağarcığı çoksa, güzel cümleler kurabiliyor ve farklı sorular sorabiliyorsa, sorduğunuz sorulara sizi şaşırtacak cevaplar veriyorsa çocuğunuz üstün yetenekli olabilir.

Zekâ skoru 130 ve üzerinde olan çocuklar tespit edildiğinde üstün yetenekli çocuklarla Bilim ve sanat merkezine kayıt olmaya hak kazanıyorlar. Bu merkezlerde üstün yetenekli çocukların başarı standardı artırılmaya çalışılıyor. Bu merkezlerde çocuklar küçük gruplar halinde eğitim alamaya başlıyorlar. Temel beceri kazanmaya yönelik iletişim dersleri verilmektedir. Liderlik, strateji ve grup çalışması, bilimsel tekniklerle çalışma becerileri geliştiriliyor. İki yıl temel bilim dersleri alıyorlar. Daha sonra 3 ya da 5 kişilik gruplar halinde 4 yıllık özel bir eğitime tabi tutuluyorlar. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra bireysel eğitimlerine ağırlık verilmeye başlanılıyor. Bu süreçte bilimsel araştırma yapma teknikleri, proje geliştirme teknikleri ile ilgili eğitim alıyorlar. Bu küçük yaşta bu eğitimlere tabi tutulan çocuklar daha sonra ülkemize ve milletimize yararlı işler yapacak bireyler halinde aramıza katılıyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir