Çocuklar neden tırnak yer?

Çocuklar Neden Tırnak Yer
Çocuklarımız birçok durumun etkisinde kalarak, bazen tepki olsun diye bazen de sadece huzursuzluk olsun diye tırnak yemektedir. Peki çocuklar neden tırnak yer konusunu açıkça ele alırsak, ortaya hangi durumlar çıkıyor?
Çocuklar neden tırnak yer?
Çocuklar neden tırnak yer: Çocuklar; genellikle kendilerini tedirgin edece bir olay veya hoşnutsuzluk yaratacak herhangi bir durumla karşılaştıklarında iç huzursuzluklarını bastırmak, gerilimi ve gerginliği azaltmak amacıyla ya da yaşanan bir olaydan sonra doğan suçluluk duygusunu bastırmak amacıyla tırnaklarını yerler. Bazen sadece alışkanlık için, bazen çevrelerindeki kişileri model alıp taklit ettikleri için, bazen de başkalarını kızdırmak ve huzursuz etmek için yiyen çocuklar da mevcuttur.
Özellikle hangi zamanlarda nerede ve kiminle tırnak yediğini saptamak da tırnak yeme davranışına alternatif geliştirmek için faydalı olabilir. Çoğunuza tırnak yemediği zamanlar için olumlu geri bildirimler yapmak hatta bir davranış çizelgesi düzenleyip tırnağını yemediği günler için gülen yüzler çizip, gülen yüzler için çocuğu ödüllendirmek de tırnak yeme davranışının değiştirilmesinde oldukça önemli bir yer tutar.
Tırnaklarını tekrar yemeye başladığı zaman bir kelime veya bir dokunuşla çocuğunuzu ikaz edebilir, tırnak yeme isteği geldiğinde davranışın yerini değiştirerek uygulaması için rahatlama egzersizleri öğretebilir, hatta tırnak yeme yerine geçecek oyun hamuru gibi aktivitelerde bulunmasını sağlayabilir, gerginliğini atabilmesi için spor ve oyun gibi faaliyetler yaratabilirsiniz.
Tırnak yiyen çocuğunuza tırnak bakımı sorumluluğu vermek, özellikle kız çocukları için manikür ve oje seti almak da tırnak yeme davranışının sonlandırılmasında son derece etkilidir. Çocuklar neden tırnak yer sorusunun cevabını vermiş olduk. Siz de önerilerimizi dikkate alarak çocuklarınızın tırnak yeme alışkanlığını sonlandırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir