Çocuklarda kıskançlık

Anne ve babalar her çocuğun kendine özgü nitelikleri olduğunun farkına varması gerekir. Her çocuk keşfedilmeyi bekleyen ayrı bir dünya olduğunu düşünmeleri gerekir. Diğer çocuklarla, arkadaşları ile kıyaslanmamalıdır.
Kardeşleri de kendi arlarında kıyaslamadan kaçınmakta yarar vardır.
‘Kardeşin senden daha akıllı’, ‘Kardeşinin okul notları senden daha iyi’, Kardeşin daha başarılı, gibi kıyaslamalar kardeşler arasında kıskançlığa neden olur. Anne ve babalar çocuklar arasındaki anlaşmazlıklarda adil davranmalı ve taraflı davranmamalıdırlar. Çocuklar arsında küçük -büyük, kız-erkek ayrımı yapılmamalıdır.

Çocuklarda ilk kıskançlık ikinci doğum ile başalar. Tek kendisinde oluşan sevgi ailede bölünmeye başlamıştır. Ona olan ilgi yarı yarıya azalmıştır.
Evin sultanı olan bebek artık bu durumdan sıkılmıştır. İkinci dereceye düşmek onu artık kızdırmaya başlamıştır. Psikolojik olarak etkilenmeye başlamıştır. Bu olumsuz etkilenme sonucu saldırgan davranışlar sergilemeye başlayabilir. Anne ve babaların dikkatli olup bebeğe zarar vermemesini önlemeleri gerekir. Kardeşine vurma, onu ısırmak, oyuncaklarını bebeğe fırlamak gibi saldırgan hareketlerde bulunabilir. Bu davranış bazen tam tersi etkide gösterebilir. Burada çocuğun yaş faktörü önemlidir. Bazen de anne ve babanın ilgisini çekmek için kardeşinin davranışlarını taklit edebilir. Altını ıslatmaya, parmaklarını emme, yerde sürünme, bebek gibi konuşma eylemleri gösterebilir. Bu davranışlarla kendisi üzerinde anne ve babasının da kaybettiği ilgiyi tekrar kazanma çabası içine girebilir.
Bunları engelleyebilmek için neler yapabiliriz?
1)Bebek doğmadan önce kardeş yeni doğacak bebek için hazırlanmalıdır.
2)Bebeğin beslenmesi, temizlenmesi ile ilgili küçük sorumluluklar verilmelidir.
3)Bebeğe kıyafet seçiminde kendisinden yardım isteyin.
4)‘Senin yardımın olmadan ben kardeşine bakamam sana ihtiyacımız var ’diye telkinlerde bulunulabilir.
5)Kardeşinin sana ihtiyacı var sen olmadan o yapamaz diye, o olmadan bebeğin hiçbir şey yapamayacağı sezdirmek gerekir. Böylece abi ya da abla olduğunu öğrenecektir. Ev içindeki hükümdarlığı devam edeceği için bebeğe iyi davranacak, kardeşini koruyacaktır.
6)Onun yanında kardeşini aşırı sevmekten kaçınılmalıdır. Anne bebek ile ilgilenirken baba büyük olanla ilgilenecektir. Daha sonra baba bebeğe bakarken annede büyük olan çocukla ilgilenerek sevgi dağılımı yapılmalıdır. Kardeş olaylarında 4-5 yaşının altındaki çocuklar daha fazla etkilenir.
7)Oyuncak, kıyafet alınırken ikisine de eş değer oyuncak ve kıyafet alınması gerekir.

Çocuklar kardeşleri sayesinde sosyalleşme ve paylaşma gibi kişilik özelliklerini kazanır. Çocuğun kardeşi olması onun geçmesi gereken önemli bir deneyimdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir