Parafin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Parafin

Parafin,1829 yıllarında Carl Reichenbach tarafından odun katranından  daha sonraki yıllarda ise bütümlü tabakalardan,petrolden elde  edilmiş  olup renksiz, kokusuz bir mum çeşididir.

Petrolün bir yan ürünü olarak kullanılan parafin, günümüzde çeşitli sanayi dallarında kullanılmakla beraber cilt bakımı için bayanların da tercihleri arasında yer alarak popülerliğini artırmaktadır. El ve ayak bakımları için de en sevilen  ürün olan parafin, gerek selülit, gerek sarkık kol, bacak ve karın bölgelerine  de uygulanabilir.

Parafin Nasıl Uygulanır?

Parafini,50 derecede eritip,sorun oluşturan bölgenize direkt olarak uygulayabilirsiniz. Ancak bunu yaparken üzerini naylon ile örterseniz ısı kaybı olmayacaktır ve parafin cildiniz için işlevini görmüş olacaktır. Parafin sadece günümüzün değil,çok eski zaman insanlarının da  tedavilerde  kulanmış olduğu bir üründür.Parafinin cilt üzerinde önemli bir yere sahip oluşu onu geçmişten günümüze değerini artırmıştır. Egzama, sedef, sert eklemler gibi hastalıklarda ve spor ağırlıklı yaralanmalarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Aynı zamanda ciltteki sivilcelere ve sivilcelere bağlı lekelenmelere ve izlere karşı olumlu yönde etkisi olmuş olup, aynı zamanda cildin yağ dengesini de ayarlamada yardımcı olur.

Cilt için bu kadar faydalı bir şeyin peki zararları var mı ? Elbette bir petrol ürünü olması nedeniyle, zararlı yönleri de bulunmaktadır. Burada asıl önemli olan konu parafinin ne amaçla kullanıldığıdır. Sizler parafini kullanırken bir miktarda olsa zararlı yönlerini düşünerek dikkatli olmalısınız. Örneğin kozmetik ürünlerinde bayanların vazgeçemediği rujlar ağız yoluyla bir nebze de olsa parafini yutmamıza neden oluyor ve biz farketmeden rahatlıkla vücut ile iletişime geçerek ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Bizler cilt için bu kadar faydalı bir ürünün zararlı yönlerine dikkat ederek cildimiz için en doğru şekilde kullanmalı, kozmetik ürünlerinin satın alım ve kullanımında bilinçli tüketici olmalı ve maksimum seviyede faydalanmayı sağlamalıyız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir