Saç Yağlanmasının Nedenleri

Saç Yağlanmasının Nedenleri

Yağlı saçlar başa beladır. Hergün banyo yapmayı gerektirir. Saçlarınıza dokunamazsınız yoksa hemen yağlanır.  Kuru şampuan kullansanız saç dipleriniz hava almaz ve bazı problemler meydana gelebilir. Dayanıp yıkamasanız 1 hafta banyo yapmamış gibi görünür ve bakımsız bir görüntü oluşur. Aslında kuru saçlardan çok daha zor bir durumdur çünkü çok fazla emek ister. Yağlı saç durumu genel olarak genetik bir durumdur anca dönem dönem saçlarda yağ salgılanma durumu artabilir. Yağlı saç oluşmasının nedeni saç diplerinde yağ salgısı üreten bezlerin normalden daha fazla yağ salgılamasıdır.

Yine genetik etmenlerden yola çıkacak olursak kalın telli saçlar ve kıvırcık saçlar daha çabuk yağlanmaktadır. Bunun sebebi ince telli ve düz saçlara nazaran kıvırcık ve kalın telli saçlarda saç dersi daha az nefes alır. Daha az nefes alan saç derisi de doğal olarak yağlanır. Bunun yanında hormonal durum da saçların kuruluğuna veya yağlılığına sebep olmaktadır. Özellikle engenlikte ve hamilelik dönemlerinde saçlar daha yağlı olurlar. Sadece regl dönemlerinde bile normalde 2-3 günde yağlanan saçlar 1 günde yağlanmaya başlar.

Saçların yağlanmasının bir amacı saçların kendisine nem sağlamaya çalışmasındır. Aşırı kuru saçlar da kendine nem sağlamak için kafa derisi tarafından aşırı sebum ile yanıt verir. Sonuç yağlı saçlar olur. Bunun için bol bol su içmek güzel bir seçim olabilir. Bunun yanı sıra saçlar çok kaynar suya maruz bırakılmamalı, çok fazla zararlı sülfatlı şampuan kullanılmamalı. Yağlı besinler tüketmemeye çalışılmalı, saçlar doğru ürünler ile temizlenmeli. Doğal ürünler kullanılmalı.

Bunlara ek olarak kafa derisinde kan dolaşımının hızlı olmamasından da yağlanma gerçekleşebilir. Bunun için kafa derisine kan dolaşımını hızlandırıcı masaj yapılmalı. Banyodan çıkarken en son soğuk su kullanılmalı. Her gün saçlar yakınmak yerine 2. Gün saçlar toplanmalı ve bir süre kendi yağıyla neme doyması sağlanmalı. Bıttım sabunu gibi doğal ürünler içe saçlar yıkanmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir